Foredrag om kunstig intelligens og koncertoplevelse i Haderup

Foto: Kultunaut.
dato

Haderup byder på et par interessante arrangementer i den kommende uge, lige fra et oplysende foredrag om kunstig intelligens til en musikalsk aften med Sylvester Larsen.

I den kommende uge er der mulighed for at blive klogere på kunstig intelligens og nyde dansk musik live. Haderup præsenterer en række begivenheder, der henvender sig til både den nysgerrige sjæl og musikelskeren.

Foredrag om kunstig intelligens

Gå ikke glip af en inspirerende aften i Haderup Kultur- og Idrætscenter, når professor i datalogi Kasper Green Larsen og professor i antropologi Andreas Roepstorff deler ud af deres viden om kunstig intelligens. Foredraget går bag om teknologien og diskuterer dens fremtid og indflydelse på vores samfund og liv.

Tidspunkt: Tirsdag 18. november 2025, kl. 19:00
Sted: Haderup Kultur- og Idrætscenter, Nygade 9, 7540 Haderup
Entré: Fri entré

Musikalsk aften med Sylvester Larsen

Oplev Sylvester Larsen, når han sammen med guitarist og korsanger Klaus Nielsen fremfører numre fra sit seneste album "Sætter ild til natten". Koncerten i Feldborg Kirke byder på pop, rock og en nærværende musikalsk oplevelse.

Tidspunkt: Torsdag 20. november 2025, kl. 19:30
Sted: Feldborg Kirke, Bredgade 41, 7540 Haderup



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut